Novinky > DOHODA O NOVOM NARIADENÍ O OBALOCH A ODPADE Z OBALOV

DOHODA O NOVOM NARIADENÍ O OBALOCH A ODPADE Z OBALOV

Európsky parlament (EP) pripravuje nové Nariadenie o obaloch a odpade z obalov (Packaging and Packaging Waste Regulation, PPWR), ktorého cieľom je zvýšenie udržateľnosti v oblasti odpadov z obalov. 

Pripravované Nariadenie sa zaoberá celým životným cyklom obalov.

Očakáva sa, že Nariadenie po schválení Radou EP vstúpi do platnosti na jeseň 2024.

Cieľom Nariadenia je :

  1. redukcia negatívnych vplyvov obalov na životné prostredie:
    • zníženie množstva obalov uvádzaných na trh,
    • zvýšenie opakovaného používania obalov,
    • ďalšie obmedzenie používania niektorých druhov jednorazových plastových obalov,
    • zákaz používania tzv. večných chemikálií v potravinových obaloch,
  1. zachovanie cieľov minimálneho recyklovaného obsahu v plastových obaloch na roky 2030 a 2040,
  2. do roku 2029 zabezpečiť triedený zber aspoň 90 % jednorazových plastových fliaš a kovových nápojových obalov ročne (zálohové systémy),
  3. inovácia obalov výrobcov a distribútorov pre splnenie prísnych kritérií nariadenia.

 

RECYKLOVATEĽNOSŤ

Všetky obaly budú musieť by recyklovateľné. Ak nebude recyklovateľných najmenej 70% obalov, nebudú môcť byť uvádzané na trh.

Ambíciou nariadenia je podpora recyklácie formou ekomodulácie – účinným hospodárskym nástrojom na stimulovanie udržateľnejšej koncepcie obalov.  Nariadenie neuvažuje o regulácii výšky poplatkov na úrovni EÚ.

Súvisiacou témou zvýšenia recyklácie obalov je aj harmonizácia  označovania obalov v rámci celej EÚ. Pripravované zjednotenie označovania obalov zjednoduší triedenie pre konečného spotrebiteľa, a tým zvýšenie množstiev obalov pre recykláciu.


POVINNÝ OBSAH RECYKLOVANEJ ZLOŽKY V PLASTOCH 

Nariadenie pripravuje povinný obsah recyklovanej zložky v plastových obaloch, a to v niektorých prípadoch až na 65 %.


ZÁVÄZNÉ CIELE PRE OPAKOVANE POUŽITEĽNÉ OBALY

Veľký dôraz sa kladie na používanie opakovane použiteľných obalov, vrátane podpory vlastných obalov v gastro sektore. Cieľom je výrazné zníženie vzniku odpadu z obalov stanovením nových záväzných cieľov opätovného použitia do roku 2030 a orientačných cieľov do roku 2040.

Ciele sa líšia v závislosti od druhu obalov:

  • obaly pre alkoholické a nealkoholické nápoje (s výnimkou vína, aromatizovaných vín, mlieka a iných nápojov rýchlo podliehajúcich skaze),
  • prepravné a spotrebiteľské obaly (okrem obalov používaných na prepravu nebezpečného tovaru alebo veľkého zariadenia, ako aj pružných obalov v priamom kontakte s potravinami) a skupinové obaly. Z týchto požiadaviek sú vo všeobecnosti vyňaté aj obaly z lepenky.

Dohodou sa zavádza všeobecná obnoviteľná výnimka z dosahovania cieľov opätovného použitia na obdobie piatich rokov. Novými pravidlami sa od dosiahnutia cieľov oslobodzujú mikro podniky. Zavádza sa možnosť dosiahnutia cieľov opätovného použitia nápojových obalov pre hospodárske subjekty formou vytvorenia združenia až piatich koncových distribútorov.


OBMEDZENIE VOĽNÉHO PRIESTORU V OBALOCH

Nariadenie pripravuje obmedzenie voľného priestoru v prípade skupinových obalov, prepravných obalov a obalov v segmente elektronického obchodu stanovením maximálneho pomeru prázdneho priestoru vo výške 50% s cieľom zníženia objemu zbytočných obalov. Požiadavka na výrobcov a dovozcov na minimalizáciu hmotnosti a objemu obalov, s výnimkou obalov s chráneným dizajnom.


TRIEDENÝ ZBER JEDNORAZOVÝCH OBALOV NA NÁPOJE

Do roku 2029 členské štáty zabezpečia triedený zber aspoň 90% jednorazových plastových fliaš a kovových nápojových obalov ročne. Na dosiahnutie tohto cieľa musia pre tieto formáty obalov zriadiť zálohové systémy. Minimálne požiadavky na zálohové systémy sa nebudú vzťahovať na systémy, ktoré boli zavedené pred nadobudnutím účinnosti nariadenia, ak príslušné systémy dosiahnu cieľ do roku 2029 na úrovni 90 %.

Výnimka z požiadavky zaviesť zálohový systém pre členské štáty, ktoré v roku 2026 dosiahnu mieru triedeného zberu vyše 80% a ak predložia plán na dosiahnutie cieľa triedeného zberu na úrovni 90%.


DOPLNENIE SMERNICE 2019/904/ES O
OBMEDZENÍ POUŽÍVANIA URČITÝCH PLASTOVÝCH VÝROBKOV

Nariadenie doplní  Smernicu Európskeho Parlamentu a Rady 2019/904/ES (smernica SUP) o obmedzení používania určitých plastových výrobkov doplnením zákazu uvádzania nádob na potraviny, vyrobených z extrudovaného polystyrénu (XPS) (nápojové  obaly a poháre na nápoje).

Ďalej sa zavádzajú obmedzenia pre určité formáty obalov vrátane jednorazových plastových obalov pre ovocie, zeleninu, potraviny a nápoje, dochucovadlá, omáčky a pre malé kozmetické a toaletné výrobky používané v sektore ubytovania, ako aj pre veľmi ľahké plastové tašky.


VEČNÉ CHEMIKÁLIE A POTRAVINOVÉ OBALY

Sprísňujú sa požiadavky na látky prítomné v obaloch. Obmedzuje sa uvádzanie obalov prichádzajúcich do styku s potravinami, ktoré obsahujú PFAS látky (perfluóralkylové a polyfluóralkylové) nad stanovenými  prahovými hodnotami.


KOMPOSTOVATEĽNOSŤ

Niektoré špecifické obaly (napr. vrecúška na čaj či nálepky na ovocie, a podobne) budú musieť byť kompostovateľné.

Ďalšie novinky

Váš Spoľahlivý partner

Máte záujem spolupracovať?

Sme pripravení ponúknuť vám naše know-how a osobný prístup. Spolu nájdeme najlepšie riešenie pre vašu spoločnosť.